Відповідно до чинного законодавства України, обов'язкова сертифікація іграшок для дітей не передбачена. Яким же чином споживач може переконатися в якості та безпечності продукції, а виробник заручитися довірою аудиторії для стабільності попиту?
Щоб бути безпечними у використанні, іграшки повинні відповідати вимогам Технічного регламенту безпечності дитячих іграшок, введеного в дію постановою Кабінету міністрів України №515 від 11 липня 2013 року. Документ, в якому заявник підтверджує відповідність певної серії або партії дитячих ігрових виробів вимогам Технічного регламенту, називається Декларацією відповідності. У ньому виробник або імпортер заявляє про дотримання норм цього регламентуючого документа, а в разі необхідності – проводить добровільну сертифікацію іграшок з дерева, м'яких іграшок, тощо.
Вимоги Технічного регламенту поширюються на більшість іграшок, в процесі використання яких діти вступають з ними в фізичний контакт та безпечність використання залежить від віку дитини. Вироби, які мають розважальне призначення (наприклад, мініатюрні автомобілі з двигунами внутрішнього згоряння або ігрові приставки), під дію цього регламенту не підпадають, тому що не підпадають під визначення «іграшки». З повним переліком винятків зі сфери дії регламенту можна ознайомитися за посиланням http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/515-2013-п.
Закон встановлює певні вимоги до забезпечення безпечності іграшок для дітей різними учасниками ринку. Їх можна розділити на наступні категорії:
Обов'язок декларування відповідності лягає на виробників та імпортерів, в деяких випадках – на уповноважених представників. Всі учасники ринку несуть відповідальність за випуск в обіг іграшок, які не пройшли підтвердження безпечності їх використання.
Виробник розробляє технічну документацію та водночас декларує відповідність вимогам Технічного регламенту. Навіть якщо при розробці та виробництві іграшки виробник керується національними стандартами, він може пройти добровільну сертифікацію своєї продукції. Так, наприклад, добровільна сертифікація дерев'яних іграшок – це підтвердження їх відповідності вимогам Технічного регламенту третьою, незалежною особою. У разі, якщо вимоги стандартів дотримано частково або вони не використовуються, декларація відповідності передбачає проходження процедури сертифікації.
Імпортер зобов'язаний надати технічну документацію підприємства-виробника (нерезидента), в тому числі примірник, перекладений українською. Для підтвердження безпечності виробів проводиться добровільна сертифікація іграшок з Китаю, Європи, будь-якої іншої країни чи регіону походження.
Всі учасники ринку, в тому числі уповноважені особи та розповсюджувачі, повинні стежити за виконанням вимог з безпечності, належним оформленням та пакуванням (маркуванням). При виникненні підозри невідповідності вимогам технічного регламенту, закон зобов'язує припиняти поширення сумнівної продукції на ринку.
Крім декларації відповідності для обігу іграшок на ринку необхідно підтвердження їх відповідності санітарним нормам.
Для проходження процедури добровільної сертифікації іграшок зацікавлена особа подає заявку до акредитованої організації (наприклад, «УкрСпецАгроПродукт»).
Залежно від того, яка обрана схема проходження процедури, надаються зразки продукції, проводяться обстеження виробництва, виокнуютьбся інші дослідження та дії.
За результатами випробувань складається Протокол, на підставі позитивних результатів приймається рішення про можливість видачі заявнику Сертифіката відповідності.
Важливо правильно визначити схему сертифікації та врахувати всі можливі нюанси. Компанія «УкрСпецАгроПродукт» надає професійні послуги в цій сфері, економлячи час і кошти замовників. Для отримання докладної консультації щодо сертифікації іграшок та інших товарів для дітей, зверніться до наших менеджерів будь-яким зручним способом або замовте зворотній дзвінок.
Ми працюємо по всій Україні: в Києві, Одесі, Миколаєві, Дніпрі, Чернігові, Запоріжжі, Харкові та інших містах і областях!